Život s Invisalign

Máme pro Vás několik rad a tipů jak co nejlépe zvládnout ortodontickou léčbu.


Před samotným nasazením aparátu určitě není od věci navštivit zubní hygienu a mít za sebou kontrolu u Vašeho praktického zubního lékaře.
Ideální je odstranění zubního kamene, kontrola případného zánětu dásní, odhalených krčků a počínajících kazů.
Všechny tyto věci se samozřejmě dají řešit i během léčby, ale je rozumné jim předcházet.

Máte pocit, že Vás neviditelná rovnátka budou omezovat? Do určité míry ano. Respektive je třeba si osvojit nové návyky a malinko se rovnátkům přizpůsobit.
Pokaždé když Vás však přepadne pocit, že Vás neviditelná rovnátka omezují, vězte, že s klasickým typem fixních rovnátek je vše ještě mnohem, mnohem složitější.

Hlavně žádný strach! Společně vše zvládneme!

Na zvýšenou hygienu dutiny ústní je třeba se připravit i během léčby. Jde nejen o fakt, že po dobu léčby máte prakticky po celý den nasazenu fólii. V té se případné neduhy projevují rychleji, než na samotných zubech. Ale také o to, že pohybem zubů dochází k odhalování nejrůznějších plošek a částí zubů, na které jste třeba dříve nebyli zvyklý.

Zuby čistíme zcela normálně jako dříve! Attachmenty na kterých fólie drží, jsou pevně nalepeny přímo na zubech. Mezi ně a zuby se tedy nedostane žádná látka a není potřeba se bát. Je to však výstupek jako každý jiný a je tak samozřejmě náchylnější na ulpývání plaku a je potřeba mu věnovat pozornost.
Doporučujeme omezit použití ústní vody, ale spíše se věnovat častějšímu čištění zubním kartáčkem a zubní nití.

Na čisté zuby neudržovaná fólie? Raději ne.
Ideální (pokud to aktuální možnosti dovolí) je fólii alespoň opláchnout vodou hned po vyjmutí z úst. Stejně tak je tomu při nasazení po jídle. Máte li možnost alespoň v rychlosti si zuby vyčistit, je to naprosto ideální! Pokud tu možnost nemáte, doporučujeme alespoň vypláchnutí úst, před nasazením fólie.

Stejně jako je pro Vás běžné čistit si zuby, bylo by dobré zvyknout si po dobu léčby na údržbu fólie.
Na to zle použít jak běžný, tak i jakýkoliv elektrický kartáček. Doporučujeme však použití kartáčku/hlavy s větší tvrdostí, než je tomu běžné pro klasickou údržbu.
Rovnátka na spaní pokud možno vždy vyčistěte, ať nasazujete čisté fólie na vyčistěné zuby. Předejte tak vytvoření prostředí na tvorbu bakterií přes noc.

Rovnátka na jídlo? Spíše ne.
Hlavní výhodou rovnátek Invisalign je možnost jejich sejmutí prakticky kdykoliv, kdy potřebujete. Proto se nepředpokládá, že s nimi pacient bude jíst. Nicméně rovnátkům jako takovým jídlo ani pití neublíží. Je to spíše na komfortu každého z nás. Menší pokrmy jako např. hranolky, párek v rohlíku, chipsy, zmrzlina, atd. se rozhodně dají konzumovat i s rovnátky.

V balení rovnátek které jste od nás dostali při nasazení rovnátek najdete také čistící krystaly. Není třeba si je plýtvat u nové fólie. Jejich použití doporučujeme spíše ke konci sady, nebo pokud Vám některou z fólií nějak výrazněji zabarvilo jídlo či pití. Je možné použít i jakékoliv čistící prostředky na bázi sody, či údržbu zubních protéz a tak podobně.

Káva, čaje, kouření?
Ano. Toto jsou Vaše nejčastější dotazy. A je potřeba říct, že na zbarvení fólií jako takových má dle naší dosavadní praxe největší vliv složení Vašich vlastních slin. A to má každý z nás poměrně individuální. Nedá se proto říct, že maximum je jeden čaj a dvě kávy za den :-) Máme pacienty, kteří za den vypijí pět káv, dva čaje, vykouří deset cigaret a večer završí pár deci červeného vína. Při kontrole pak doslova žasneme, že jejich fólie jsou i po 14 dnech prakticky čiré. To však bohužel neplatí pro každého z nás. Proto doporučujeme na začátku léčby si vyzkoušet, jak na tom budete Vy. Ideálně třeba až ve druhém týdnu nošení fólie.

Skutečnost je taková, že prokazatelně nejvíce má fólie tendenci zabarvovat kouření, káva, nápoje s vysokým obsahem cukru a barevné pokrmy či přísady jako např. kurkuma.

MDDr. Mája Konvalinková s.r.o. | 2023
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky